Дейностите в проект „Европейска мрежа за образование за развитие” (Center for MDGs) са структурирани в четири основни насоки:
1. Повишаване на информираността и чувствителността на местни власти
2. Повишаване на информираността и чувствителността на граждани и граждански организации
3. Образование за развитие в средните училища
4. Сътрудничество с Мозамбик
Дейностите по проекта се реализират от Община Фолиньо (Италия) и Европейска мрежа на фондовете на местни власти за международно сътудничество, която се състои от Felcos Umbria (Фонд за местна местни инициатива инициативи за децентрализирано сътрудничество и устойчиво човешко развитие), FPMCI (Фонд за международно сътрудничество на провинция Милано за международно сътрудничество) и FAMSI (Фонд за международна солидарност на общините от Андалусия). Другите партньори по проекта са Фондация „Пайдея” от България, REDEL (Мрежа на агенциите за местно развитие на Мозамбик) и ANAMM (Национално сдружение на общините на Мозамбик)
За местните власти е предвидено организирането на три типа дейности:
1.1 Дейности по информиране на местните власти
Предвидено е организиране на два информационни дни за местните власти във всяка територия от Европа, която е включена в проекта (четири в Италия, по два в България и Испания), по време на които ще се определи обща стратегия за действие в рамките на проекта. В тези информационни дни също така могат да участват други значими за местната общност актьори, както и граждани.
Темите, които подлежат на разглеждане са: „Местните власти като ключов актьор в човешкото развитие и международното сътрудничество”, „Целите на хилядолетието за развитие като част от политическия дневен ред на местните власти”, „Планиране на политики в условия на многостранно сътрудничество”.
1.2 Обучение за местни власти по политиките за развитие и международно сътрудничество.
Ще се проведе обучение за местни власти, което цели да повиши капацитета им да се включат в борбата с бедността, постигането на Целите на хилядолетието за развитие и за използването на децентрализираното сътрудничество като инструмент за осигуряване на устойчиво човешко развитие. Обучението се фокусира върху следните теми: Целите на хилядолетието за развитие, политики и стратегии за човешко развитие и борба с бедността на местно, национално, европейско и международно ниво, предизвикателства и международни споразумения, роля на местните власти, децентрализирано сътрудничество, финансови инструменти и програми за финансиране и управление на проекти. Този обучителен курс ще бъде разделен на няколко цикъла с обща продължителност 25 часа, последвани от два опреснителни семинара. Целевата група на това обучение са официални представители на местните власти и представители на администрацията от страните, които са включени в проекта.
1.3 Създаване на пътна карта за децентрализирано сътрудничество.
Тази пътна карта цели съгласуването на позиции между местните власти включени в проекта, което да доведе до подписване на общо споразумение наречено „ Общ дневен ред на Целите на хилядолетието за развитие на местно ниво” като ангажимент за провеждане на политики за развитие и конкретни мерки за децентрализирано сътрудничество.
Пътната карта ще бъде изработена в синхрон с многостранната рамка за сътрудничество на ООН и по специално с програмата „ART GOLD” на ПРООН и „Кампанията за хилядолетието” на ПРООН. Нейната основна цел ще бъде да подкрепи структурирането на децентрализирано сътрудничество около многостранната рамка като израз на нов вид многостранност и да гарантира по-голяма ефективност и влияние на политиките и дейностите върху процеса на устойчиво развитие.
Споразумението ще дефинира редица цели и конкретни задължения в борбата с бедността и постигането на ЦРХ, конкретно в Централна Африка и ще включи допълнителни инициативи за децентрализирано сътрудничество и за повишаване на информираността в рамките на годишното планиране на страните участващи в проекта, както и дейности за повишаване на чувствителността на гражданското общество. Политическият и институционален процес по изработването на Пътна карта ще бъде разделен в три национални и два международни семинара.
Местните власти традиционно са нивото на управление най-близко до гражданите и имат ключова роля в популяризирането на темите за човешко развитие и сътрудничество и ангажирането на гражданите - провокирането на тяхното одобрение, отговорност и активно участие. Като част от проекта е предвидена кампания за повишаване на чувствителността на местните актьори, гражданското общество и отделните граждани по темите за развитие, борбата с бедността и ЦРХ. Ще бъдат организирани три типа дейности във всяка включена в проекта страна и област:
2.1 Инициативи за местни актьори
Ще бъдат проведени по три информационни дни, като един от тях ще бъде специално посветен на отношенията с медиите.
Разглежданите теми ще бъдат:
2.2 Форум за ЦРХ
Във всяка страна участничка, в сътрудничество с местните власти и училищата включени в проекта ще се проведе форум за ЦРХ. Този форум ще предостави възможност за популяризиране сред обществеността на най-важните световни и местни предизвикателства като борбата с бедността, устойчиво човешко развитие, ЦРХ и важността на участието на различни социални актьори.
Форумите ще включват различни инициативи отнасящи се до ЦРХ като фотографски изложби, документални и мултимедийни продукции, културни дейности, дебати и др.
2.3 Специализирани срещи със значими актьори
В рамките на проекта ще се проведат редица срещи за повишаване на обществената чувствителност, които ще се отразят върху темите за развитието и сътрудничеството с някой местни актьори като: медии, асоциации и неправителствени организации, търговски камари, предприятия, търговски дружества и др.
Образованието за развитие е съществен елемент от образованието на младите хора и предстои да става все по-нужно и по-важно за да им позволи да изградят свое разбиране за нарастващите взаимозависимости в глобализирания съвременен свят и да изберат свой път между тях.. Проектът предлага устойчив модел за образование за развитие, който се основава на интегрирането на проблематиката на устойчивото развитие в редовната учебна програма във включените в проекта училища.
Конкретните дейности, които целят постигането на тези резултати са:
3.1 Подписване на “ Общо споразумение за сътрудничество”
Подписване на “Общо споразумение за сътрудничество” с училищата участници в проекта за въвеждането на учебен модул за устойчиво развитие в рамките на редовната програмата за учебната година.
3.2 Подбор на училища
Избират се на най – малко 5 училища във всяка страна партньор (10 в Италия и по 5 в Испания и България.
3.3 Обучение на учители
В проекта е включено обучение от 25/30 часа за двама или трима учители от всяко участващо училище (общо ще бъдат обучени 40 от 60 учители).
Целта на това обучение е да предаде на учителите учебното съдържание, методиката за обучение за развитие и начина за ефективното им прилагане в училище. Обучението ще се фокусира върху основните елементи на образованието за развитие – човешки права, уважение към околната среда, глобална зависимост, ЦРХ и др. Проектът обръща специално внимание и на инструментите способни да улеснят разбирането от учениците, че от тях до голяма степен зависи бъдещото развитие на света като балансиран и устойчив свят на равенство между хората.
3.4 Общи дефиниции за учебното съдържание и образователните инструменти за образование за развитие
С цел постигане на най-добър ефект от образователна гледна точка, включените учители в сътрудничество с експертите по проекта ще създадат специфичен образователен инструментариум за образование за развитие, който ще бъде използван в съответните класове. Образователният модул ще бъде разработен съобразно конкретни напътствия съгласувани от партньорите по проекта. Където е необходимо съдържанието и синхронизацията с училищния календар ще бъде адаптирано към съответния национален контекст.
3.5 Прилагане на обучителните модули в училище
Участващите учители ще бъдат подкрепени от партньорите по проекта в прилагането на дейностите за образование за развитие в избраните класове като използват разработения в рамките на проекта инструментариум. С цел да се повиши влиянието на проекта партньорите, регионалните училищни власти и училищата ще съставят план за разпространение и популяризиране на опита на образованието за устойчиво развитие в националните учебни програми.
Централна Африка представя един от приоритетите в борбата с бедността и постигането на ЦРХ. Поради тази причина на базата на съществуващи връзки с програмата на ПРООН „ART GOLD” някои от дейностите по проекта ще се проведат с участието на два местни партньора „Националното сдружение на общините на Мозамбик” и „Мрежа на местните агенции за развитие”. Партньорите от Мозамбик ще действат като своеобразни „агенти за повишаване на чувствителността” и ще следват процеса на създаване на партньорство между училища и местни власти в европейските държави и Мозамбик, както е предвидено в рамките на проекта.
Сътрудничество с Мозамбик е разделено на четири дейности:
4.1 Побратимяване между училища от Мозамбик и България, Италия и Испания
Партньорите по проекта ще насърчат побратимяването между 20-те училища от европейските държави и 10-те от Мозамбик. Целта е да се осъществи културен и информационен обмен между училищата.
4.2 Организиране на мултимедиен конкурс за ЦРХ
Във финалната фаза на проекта ще се проведе мултимедиен конкурс за учениците от европейските държави и Мозамбик, в който те ще представят видеоклипове посветени на ЦРХ. Учениците ще представя